Praskliny na pätách – ragády


Oklúzia v pedikúre

Ešte skôr ako začneme hovoriť o oklúzií konkrétne, je potrebné začať hovoriť o trhlinách v koži.

Na chodidle na vnútornom okraji a zvlášť na päte, vznikajú trhliny v zrohovatenej koži – v hyperkaratóze . Trhliny sa vytvárajú v miestach, kde je hyperkaratóza najhrubšia. Hyperkeratóza nie je dostatočne elastická a preto sa v miestach najväčšieho pnutia tzv. krehkým lomom praskne. Niekedy až do zamše, kde sa nachádzajú kapilárne zakončenia ciev a bunky, ktoré sú zodpovedné za cítenie bolesti. Preto často trhliny krvácajú a sú také bolestivé.

Prečo sa trhliny tvoria?

Je mnoho príčin vzniku trhlín v koži. Do úvahy prichádzajú napr. deformácie nohy, dráždenie kože nesprávnou obuvou (ide najmä o topánky, kde je päta uložená v korýtku), vplyvy súvisiace s povolaním (nosenie pracovnej tuhej obuvi), zmeny v organizme, ktoré vedú k nedostatočnému vyživovaniu (voda, zinok, selén a ďalšie stopové prvky) najvrchnejších vrstiev kože a ku starnutiu kože.

Trhliny v koži sa veľmi často vyskytujú aj pri ochoreniach ako psoriasis (lupienka), pri šupinatosti kože (ichtyosis), neurodermitíde a iných ochoreniach kože. Ak sa na chodidlách vyskytujú trhliny, je veľmi vhodné pravidelne mechanicky odstraňovať zhrubnuté vrstvy kože. Už len tento úkon je veľmi najčastejšie cennou pomocou, avšak v mnohých prípadoch len toto nepomôže a je nutné urobiť okluzívny zábal, alebo až vyhľadať lekársku pomoc. Ale nepredbiehajme.

Hlavné partie, ktoré majú sklon k vytváraniu trhlín, si vyžadujú zvláštne ošetrovanie, ktoré sa nemôže obmedzovať len na odstraňovanie zrohovatenej kože raz za mesiac. Samozrejme sa stvrdnutá koža musí dobre a precízne odstrániť, avšak pri odstraňovaní stále existuje nebezpečie, že môže dôjsť k poraneniu. Preto doporučujeme kožu nechať dobre zmäknúť pri klasickej pedikúre a pre prístrojovú pedikúru, nechať kožu úplne suchú a použiť správne nástroje na opracovávanie ragádov.  Skúsenosti nám ukázali, že s trhlinami v koži možno úspešne pracovať s velkými, hrubými frézkami alebo na obe strany prerezávanými nástojmi vo veľkosti ragádu samotného. Ďalšie ošetrenia musí pacient robiť doma, obzvlášť vtedy keď sú trhliny hlboké tak, že sa podobajú na malé rany. Vtedy je treba poradiť klientovi aby si na noc naniesol v silnej vrstve masť na rany  a prekryl ju gázovým obväzom, alebo aby použil špeciálny okluzívny obväz.

Kto má sklon k takýmto trhlinám, musí neustále pre príslušné partie niečo robiť. Taktiež, po tom čo sa trhliny vyliečili, nesmie sa zanedbávať starostlivosť o chodidlá. Našťastie sú k dispozícií vynikajúce prostriedky( maste  na zrohovatenú kožu alebo maste na trhliny). Ktoré pokiaľ si klient vtiera denne a minimálne raz do týždňa si odstráni zhrubnutú kožu vodou a pilníkom na tvrdú kožu alebo keramickou rašpľou na sucho, môže zostať veľmi dlho bez problémov.

Čo je to vlastne oklúzia?

Najčastejšie hovoríme o oklúzií v angiológií. Tj. náuke o cievach. Oklúzia vzniká vtedy, keď tromb (krvná zrazenina) čiastočne alebo úplne bráni návratu krvi v žile, čo môže viesť k symptómom ako je žilové zväčšenie (kŕčové žily) a edému (opuchu) dolnej končatiny. A dedukciou sa dostaneme k tomu, čo je oklúzia v pedikúre. Ide o snahu čosi ( v pedikúre ide o ragád) uzatvoriť.

Ako aplikovať oklúzny zábal?

Pri hlbokých trhlinách na päte alebo inde na chodidle nestačí mechanické ošetrenie. Tu sa osvedčili oklúzne, tesne priliehajúce obväzy, pod ktorými pôsobí liečivá masť dva až tri dni. Oklúzny obväz je samolepiaca sterilná (na ragády sa môžete použiť aj nesterilná) flexibilná náplasť na rany, ktorá sa výborne prispôsobí tvarom tela. Napr. Algoplaque od firmy Urgo – toto je okluzívny obväz, ktorý je priehľadný a teda sa dá výborne kontrolovať hojenie rany. Okluzívne obväzy neprepúšťajú vodu ani baktérie, teda je možné sa s ním sprchovať a kúpať. Okluzívny obväz by si aspoň prvý krát nemal klient aplikovať sám. Pred nanesením okluzívneho obväzu je treba dávať pozor na to, aby sa hlavné časti, na ktorých má byť lepiaca fólia, dokonale očistili od mastnoty lekárskym benzínom (nestačí čistič gélu alebo odlakovač, ktoré majú tiež odmasťovaciu schopnosť). Potom sa fólia odstrihne v potrebnej veľkosti. Odstrihnutý kus musí byť dostatočne veľký, tak aby prekryli celú ranu a ešte aspoň tri centimetre navyše po celom okolí rany. Pri nalepení je vhodné zaguľatiť rohy, lebo tie sa prvé odlepujú. Pred odstránením krycieho papiera sa nastrihnú všetky štyri strany fólie presne podľa tvaru päty. Doporučujem neodstraňovať ihneď celý krycí papier, ale len časť fólie na chodidle a prilepiť ju najprv na stranách, po nanesení masti do trhlín na päte. Potom uvoľníme krycí papier úplne, prilepí sa kolom dokola a dokonale sa pritlačí. Je možné ešte navyše zafixovať okraje fólie. Na toto je najlepšie použiť opäť vodotesnú náplasť. Po uplynutí 2 – 3 dní treba oklúzny zábal odstrániť, zmäkčenú kožu odstrániť a ak je potrebné sa oklúzny zábal opäť aplikuje naspäť. Masť, ktorú pre oklúziu použijeme môže mať zmäkčujúce účinky, alebo premasťujúce účinky – tieto maste sú voľne dostupné ako v lekárňach, tak i v pedikérskych salónoch. Alebo použijeme špeciálne liečivé masti – napr. masť na liečenie hlbokých rán alebo masti na liečenie mykóz, ktoré spôsobujú hlboké praskanie sa kože.

Samozrejme oklúzny zábal môžeme aplikovať v prípade nehojacich sa trhlín aj na iné časti chodidla (chrbát nohy, palce alebo iné prsty na chodidle, prípadne celé chodidlo).

Po doliečení prasklín, je chodidlo opäť pripravené na pohodlnú chôdzu.


Zdieľať