Zarastanie nechtov

Zarastanie nechtov je problém, ktorý často riešime rôznymi pedikérskymi / podologickými metódami. Vo všeobecnosti rozoznávame tri štádiá, tzv. otlačenie, akútny a chronický zápal. Problémy môže riešiť buď chirurg, pedikér alebo podológ. Pedikér môže necht podbrúsiť, podložiť tamponádou, vystrihnúť alebo Vám aplikuje STROJČEK NA NECHT – ŠPONU do štádia otačenia a podológ ošetruje zarastené nechty už v akútnom alebo chronickom zápale.

Zarastanie nechtov

O čo ide?

Zarastanie nechtov sa najčastejšie objavuje na palcoch nôh. Vzniká, keď sa necht zareže do bočného nechtového valu a rozruší kožu. Následne na tkanivo pôsobí ako cudzie teleso a rozrušuje ho. Najskôr je miesto bolestivé, neskôr vzniká hnisanie, dlhodobý opuch. Postupne sa mení tvar palca – zápalom okraj začína akoby „hranatieť”, palec je zväčšený. Príčinou sú najčastejšie príliš úzke topánky, nesprávne strihanie nechtov (tie je nutné strihať dorovna), poranenie prsta alebo aj užívanie niektorých liekov. Vo väčšine prípadov však ide o geneticky danú nepriaznivú kombináciu tvaru nechta a prsta.

Prečo nechty zarastajú?

Dôvodov prečo nechty zarastajú je hneď niekoľko. 

A) Problém vzniká nesprávnym strihaním nechtov

Pravidlá správneho strihania nechtov:

 • nechty strihajte najviac dorovna ako je to možné
 • nikdy nevystrihujte nechty do hĺbky, nechtové lôžko sa pri tejto „operácií“ môže zapáliť
 • nechty na nohách nenechávajte príliš dlhé, v topánkach by sa mohli ohnúť a v strednej časti odtrhnúť od nechtového lôžka, čo neskôr spôsobí, že sa v týchto miestach bude pri vyrastaní necht bolestivo zalamovať
 • nechty nestrihajte veľmi hlboko, skrátite si nechtové lôžko a necht nebude mať pekný prirodzený tvar, ale bude mať tvar tzv. televízora

 

B) Druhým, notoricky známym dôvodom zarastania nechtov je nosenie príliš úzkej obuvi. Topánky môžu byť úzke na šírku (prsty sú v topánke veľmi stlačené a bolia akoby z boku), ale tiež na výšku v špičkovej časti. 

C) Tretím veľmi obvyklým dôvodom je nosenie nevhodnej obuvi pri vychádzkach a túrach, ktorá nohu nedrží dostatočne v oblasti priehlavku (nártu) a teda chodidlo nie je pevne usadené v topánke. Nechty, najmä palcové, narážajú do prednej časti topánky. Toto relatívne malé dráždenie spôsobí, že sa pod nechtom vytvorí najprv veľká modrina, potom sa necht oddelí od nechtového lôžka a následne odpadne. Necht, ktorý vyrastá na jeho mieste, je veľmi často úzky a začína vrastať do kože.

Rozoznávame tri štádiá zarastenia nechtov

 1. Otlačenie – koža okolo nechtu je začervenaná, v okolí nechtu je malý opuch, okolie nechtu je bolestivé, ale nie príliš. 
 2. Akútny zápal – koža okolo nechtu je veľmi začervenená, okolo nechtu môžeme vidieť krvavý výtok alebo hnis, teraz je už bolesť bodavá a pulzujúca.
 3.  Chronický zápal – v okolí nechtu sa vytvára veľký opuch a tzv. divé mäso (granulózne tkanivo), bolesť je taká veľká, že postihnutá osoba tento prst pri chôdzi takmer nepoužíva.

Riešenie problému so zarastajúcim nechtom

 1. Chirurg
  Ten môže ošetriť necht viacerými spôsobmi, z ktorých najčastejšie používanou metódou je hlboké vystrihnutie nechtu, ďalšia obvyklá metóda je strhnutie nechtu, prípadne plastika nechtového lôžka (ide o odstránenie časti nechtu v mieste zarastania), posledná takmer nepoužívaná technika je technika vyrezania kože okolo nechtu tzv. VANDEBOS metóda  (vzhľadom na invazívnosť zákroku sa tejto metóde lekári vyhýbajú, má však zo všetkých spomenutých metód najvyššiu účinnosť)
 2. Pedikérka
  Môže necht podbrúsiť, podložiť tamponádou, vystrihnúť alebo Vám aplikuje STROJČEK NA NECHT – ŠPONU.
 3. Podológ
  Môže necht podbrúsiť, podložiť tamponádou, vystrihnúť alebo Vám aplikuje STROJČEK NA NECHT – ŠPONU a ošetruje zarastené nechty už v akútnom alebo chronickom zápale.

Čo je to ŠPONA?

Šponu nazývame tiež strojčekom na nechty, ktorého úlohou je necht vyrovnávať. Nechty zarastajú práve preto, že sú viac alebo menej zatočené. Prirodzený tvar nechtov je viac-menej plochý, preto ich zatočenie spôsobí prstu veľký problém. Najúčinnejšie sú drôtené špony. Môžu pomôcť aj tam, kde to nedokáže ani chirurg. Najdôležitejšie je, že špona vyrieši problém so zarastaním nechtu navždy.