Dôvodov prečo nechty zarastajú je hneď niekoľko.
A) Problém vzniká nesprávnym strihaním nechtov.
Pravidlá správneho strihania nechtov:
- nechty strihajte najviac dorovna ako je to možné
- nikdy nevystrihujte nechty do hĺbky, nechtové lôžko sa pri tejto „operácií“ môže zapáliť
- nechty na nohách nenechávajte príliš dlhé, v topánkach by sa mohli ohnúť a v strednej časti odtrhnúť od nechtového lôžka, čo neskôr spôsobí, že sa v týchto miestach bude pri vyrastaní necht bolestivo zalamovať
- nechty nestrihajte veľmi hlboko, skrátite si nechtové lôžko a necht nebude mať pekný prirodzený tvar, ale bude mať tvar tzv. televízora
B) Druhým, notoricky známym dôvodom zarastania nechtov je nosenie príliš úzkej obuvi. Topánky môžu byť úzke na šírku (prsty sú v topánke veľmi stlačené a bolia akoby z boku), ale tiež na výšku v špičkovej časti.
C) Tretím veľmi obvyklým dôvodom je nosenie nevhodnej obuvi pri vychádzkach a túrach, ktorá nohu nedrží dostatočne v oblasti priehlavku (nártu) a teda chodidlo nie je pevne usadené v topánke. Nechty, najmä palcové, narážajú do prednej časti topánky. Toto relatívne malé dráždenie spôsobí, že sa pod nechtom vytvorí najprv veľká modrina, potom sa necht oddelí od nechtového lôžka a následne odpadne. Necht, ktorý vyrastá na jeho mieste, je veľmi často úzky a začína vrastať do kože.
Rozoznávame tri štádiá zarastenia nechtov
- Otlačenie – koža okolo nechtu je začervenaná, v okolí nechtu je malý opuch, okolie nechtu je bolestivé, ale nie príliš.
- Akútny zápal – koža okolo nechtu je veľmi začervenená, okolo nechtu môžeme vidieť krvavý výtok alebo hnis, teraz je už bolesť bodavá a pulzujúca.
- Chronický zápal – v okolí nechtu sa vytvára veľký opuch a tzv. divé mäso (granulózne tkanivo), bolesť je taká veľká, že postihnutá osoba tento prst pri chôdzi takmer nepoužíva.