Mykóza nechtov a nôh

Mykózy nôh rozdeľujeme na mykózy kože chodidiel a onychomykózy (pleseň nechtov). Pôvodcom oboch druhov chorôb sú dermatofyty (huby, ktoré sa špecializujú na parazitovanie na koži). Mykóza je ochorenie, ktoré treba liečiť, nestačí teda iba chodiť na pedikúru. Podológ môže ošetriť následok prejavov mykózy, ale vyliečiť túto chorobu musí lekár. Ten predpíše buď lokálnu liečbu (maste, roztoky) alebo zaháji celkovú liečbu antimykotikami. S odstránením následkov vám už radi pomôžeme my.

Mykóza nechtov a nôh

Čo spôsobuje mykózy nôh a onychomykózy?

Počiatočným faktorom pre vznik mykóz je nosenie nepriedušnej obuvi, zvýšená potivosť chodidiel, ochorenie diabetes melitus (cukrovka, ktorá spôsobuje vysokú hladinu cukru v krvi a tá je dôvodom pre zníženie imunity, teda obranyschopnosti tela) alebo nepatrné poranenie chodidiel stretnutie sa s mykotickou nákazou – najčastejšie v saunách a pri bazénoch, alebo na návšteve, kde si požičiame papuče od infikovaného človeka. Neliečenie banálnej medziprstnej mykózy môže viesť k jej rozšíreniu a zhoršeniu, či už v rámci kože chodidiel alebo ešte horšie, môže napadnúť nechtové platničky (onychomykóza).

Čo robiť, keď sa nakazíme mykózou?

Ak už mykotickou nákazou trpíme, alebo máme podozrenie, je základnou zásadou nechodiť na verejné kúpaliská, ani do sáun, či bazénov, na návštevy si nosiť výhradne vlastné prezuvky a topánky si od nikoho nepožičiavať ani nikomu svoje topánky nepožičiavať. Mykóza je ochorenie, ktoré treba liečiť, nestačí teda iba chodiť na pedikúru. Pedikérka môže ošetriť následok prejavov mykózy, ale vyliečiť túto chorobu musí lekár. Ten predpíše buď lokálnu liečbu (maste, roztoky) alebo zaháji celkovú liečbu antimykotikam). Ani po začatí liečby ste však nad mykózou nevyhrali. Je nutné urobiť celkovú dekontamináciu (očistenie) domácnosti, vrátane kobercov, podláh, postelí, vane či sprchového kúta, ponožiek, pančúch a topánok (zimných, letných, jarných i jesenných, bez ohľadu na to, kedy sa mykóza prejavila).

Čo robiť po úplnom doliečení, aby nenastala recidíva?

Ak už je mykóza úspešne doliečená, je dôležité si uvedomiť, že organizmus je už navždy osídlený mykózami. To znamená, že kedykoľvek sa vyliečený organizmus dostane do kontaktu s mykózou, veľmi ľahko sa choroba opäť prejaví (ochorenie recidivuje). Pri návšteve kúpalísk, verejných sáun, spoločných spŕch, napr. v telocvičniach treba používať vždy šľapky a pred odchodom z týchto zariadení je dôležité chodidlá a medziprstie dôkladne vydezinfikovať antimykotickým prípravkom. Naďalej platí používanie iba svojej obuvi.

Ako u nás liečime mykózu?

Je v prvom rade dôležité, aby bola choroba preliečená, až potom môžeme zahájiť účinný boj proti onychomykózam – plesniam nechtov. Mykotické nechty v prvom rade dokonale vydezinfikujeme a používame ochranné pracovné pomôcky, aby neprišlo k rozširovaniu infekcie. Časť nechtu, ktorá je napadnutá mykózou, dokonale obrúsime, aby sme odstránili čo možno najväčšiu mykotickú časť nechta. Na takto pripravený necht aplikujeme buď fotodynamickú terapiu v kombinácií so sprejom alebo pipetou, prípadne klientov posielame ďalej k dermatológovi. V prípade potreby je možné urobiť ster nechtu, ktorý je odoslaný do mikrobiologického laboratória na rozbor, kde sa mykóza potvrdí, alebo vyvráti.