Ísť k pedikérke alebo podológovi? Každý z nich ošetruje nohy trochu inak


Viete, že sú tri odbory, ktoré sa zaoberajú ošetrovaním nôh?
Viete, že pacientov delíme na nerizikových, stredne rizikových a rizikových?
Poznáte rozdiely mezi ošetrením pedikéra, podológa a podiatra?

Pedikér/pedikérka sa profesionálne stará o chodidlá a nechty na nohách prostredníctvom mokrej alebo suchej pedikúry. Ošetruje nechty a okolie nechtov, hyperkeratózu (zhrubnutie) kože, rieši prípadné zarastanie nechtov. Mokrou pedikúrou zmäkčuje kožu, skracuje nechty, upravuje ich do rôznych tvarov. Suchou pedikúrou brúsi a dohládza chodidlá s pomocou brúsky s odsávaním frézami rôznej veľkosti a zrnitosti, skracuje nechty a upravuje ich do rôznych tvarov.

Podológia je nelekársky odbor, ktorý zabezpečuje komplexnú starostlivosť o nohu. Vyžaduje spoluprácu lekárov z rôznych oborov. Medzi najvýznamnejšie patrí diabetológia, interná medicína, endokrinológia, angiológia, ortopédia a dermatológia. Podológ teda vykonáva zdravotné ošetrenie nôh a chodidiel aj semikritickým (stredne rizikovým) klientom a kritickým, čiže rizikovým klientom na základe odporúčania odborného lekára. Práca podológa zahŕňa aj ošetrenie nôh postihnutých rôznymi kožnými ochoreniami, ošetrenie zarastených nechtov vrátane rekonštrukcie trvalo poškodenej nechtovej platničky a trvalo poškodených nechtov, podporu liečby mykotických nechtov, ošetrovanie nôh diabetikom vrátane ošetrovania syndrómu diabetickej nohy (v rozsahu predpisu lekára), ošetrovanie kurích ôk a mozoľov klientov s cievnymi nedostatočnosťami, ošetrovanie zhrubnutia kože rôzneho pôvodu. 

Podiatria je už lekársky odbor (zahŕňa lekárov diabetológov, chirurgov, dermatológov, angiológov a rehabilitačných lekárov), ktorý vykonáva intervenčné opatrenia pre zahojenie a liečenie kritických pacientov s chorobnými stavmi nôh. 

 Viac o rozdieloch medzi ošetreniami v pedikúre, podológii a podiatrii sa dočítate v článku na stránke https://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/672634-kto-je-pediker-kto-podolog-ci-podiater-a-ku-komu-ma-ist-diabetik-ci-pacient-s-cievnym-ochorenim/?fbclid=IwAR0UwZR9u1sRbgTX5dN060oIWM6MkImpmMwo13H61Z6tUajjVTJ7G1OBOjY.Zdieľať