Ako predchádzať zarastajúcim nechtom u detí?


Ako predchádzať a liečiť zarastené nechty dieťaťa
Ako rodičia sme si vedomí toho, že správna hygiena je nevyhnutná pre zdravie a pohodu nášho dieťaťa. Väčšina rodičov venuje starostlivosti maximálnu pozornosť, napriek tomu sa môže stať, že nášmu drobcovi zarastá nechtík, čo býva často veľmi bolestivé a nepríjemné. Neliečenie zarasteného nechta môže viesť k infekcii.

Našťastie existujú spôsoby, ako zabrániť a liečiť zarastené nechty u detí. Budete prekvapení, aké jednoduché to môže byť.

Symptómy zarasteného nechtu
Keďže zarastené nechty sa zarezávajú do jemnej detskej pokožky, najzreteľnejším príznakom je bolesť a nepohodlie. Môžete zistiť, že vaše dieťa plače alebo je nervózne, možno si chytá postihnutú nohu.
Dieťa môže plakať aj vtedy, keď mu dáte ponožky.

Ďalším príznakom zarasteného nechtu je zápal a začervenanie okolo postihnutého nechtu. Ak si všimnete, že sa v opuchnutej časti kože nahromadila žltá alebo polobiela tekutina, znamená to, že váš drobec má infekciu. To si bude vyžadovať odborné ošetrenie zarasteného nechtu, aby sa zabránilo zhoršeniu stavu.

Prevencia zarastených nechtov na nohách
Namiesto čakania na výskyt zarastených nechtov môžete tomuto problému predchádzať. Pamätajte, že dojčatá majú mäkké, ale veľmi ostré nechty na nohách a veľmi jemnú pokožku. To znamená, že môžu ľahko vryť  do kože – nechtového valu.

Zarastaniu nechtov na nohách môžete predísť tak, že budete strihať nechty svojho dieťaťa rovno, a nie do oblúka. Uistite sa, že nechty nie sú ostrihané hlboko do pokožky. Namiesto toho by ste sa mali snažiť nechať ich o niečo málinko dlhšie, pretože to zabráni zarastaniu nechtov do prstov na nohách.

Ďalším spôsobom, ako zabrániť zarastaniu nechtov na nohách u dojčiat, je zabezpečiť, aby dieťa nenosilo tesné topánky alebo ponožky. Predídete tak tomu, aby ponožky alebo topánky zatlačili nechty do kože.

V prípade, že vidíte počiatočné štádium zarastania nechtíka, namočte postihnutú nohu do teplej mydlovej vody. To vám pomôže nielen s nepríjemnými pocitmi, ale umožní vám to získať prístup k zarastenému nechtu. Necht jemne nadvihnite z kože a použite pilník na necht, aby nezarastal do kože. Ak by namočenie a uvoľnenie nepomohlo, aplikujte na okolie nechta alkoholový roztok, napr. Spiritus dilitus (zakúpite voľne v lekárni). Začervenanie by malo zmiznúť do 2 dní. Ak nezmizne, je  nutné vyhľadať odborníka, pedikéra alebo podológa.

Na záver
Ak po všetkých preventívnych opatreniach a domácej liečbe zistíte, že vaše bábätko stále trápi zarastanie nechtov na nohách, neodkladajte konzultáciu s odborníkom. Zdieľať