10 zásad starostlivosti o nohy diabetika


Starostlivosť o nohy je u diabetikov mimoriadne dôležitá. Prinášame Vám najdôležitejšie zásady starostlivosti o nohy, ktoré pomáhajú k tomu, aby diabetici mohli viesť plnohodnotný život bez bolesti.


1) Pre prevenciu komplikácií u diabetikov je kľúčová denná kontrola nôh, ak je potrebné použite zrkadlo.
2) Poškodeniu nôh pomáha predchádzať udržiavanie stálej hladiny cukru v krvi dodržiavaním správnych stravovacích návykov a pravidelnej pohybovej aktivity.
3) Riadna hygiena nôh, vrátane pravidelného umývania nôh čistou vodou, sušenia medzi prstami a krémovanie len vhodnými krémami, je nevyhnutná.
4) Nosiť špeciálne topánky pre diabetikov je nutné na zabránenie odrenín a vredov.
5) U diabetikov sú potrebné pravidelné kontroly u lekára. Odborná starostlivosť o nohy u špecialistov podológov alebo odborného pedikéra je nevyhnutná.
6) Vyhýbanie sa chôdzi naboso a kontaktu s horúcimi povrchmi pomáha chrániť nohy.
7) Kontrola teploty vody pri kúpaní nôh je dôležitá kvôli citlivosti diabetickej kože.
8) Nevyhnutné je strihanie nechtov na nohách správnym spôsobom a vyhýbanie sa poškodeniu kože okolo nechtov. Ak si nie ste svojou technikou strihania nechtov istý, nechajte to výhradne na odborníka.
9) Dôležité sú pravidelné jednoduché cvičenia na zlepšenie krvného obehu a zdravia nôh.
10) Včasná liečba drobných rán a ošetrovanie zhrubnutej kože na nohách je nevyhnutné na zabránenie vážnejším komplikáciám ako sú ulcusy, infekcia alebo amputácia časti chodidla.


Zdieľať