Nie je noha ako noha alebo typy nôh a ich špecifiká pri výbere vhodnej obuvi


Určite ste už niekedy počuli, že rôzne problémy, ktoré sa vyskytujú na chodidlách, sú následkom nosenia nevhodnej obuvi. Kamarátka vám odporučí extra pohodlné sandále na mestskú turistiku, spoluhráč na tenise výborné športové tenisky… A vy po kúpe darmo presviedčate samého/samu seba, že sú fajn. Ako je možné, že jednému topánka sedí ako uliata a iný v nej doslova trpí? Odpoveď sa skrýva v rozličnom type chodidiel.

Mnoho klientov sa na nás obracia s otázkou: 

„Aký je pre mňa vhodný typ obuvi?“

Zvyčajne poradíme kvalitnú, mäkkú. Veľmi dobre však vieme, že kvalita a mäkkosť nie vždy definujú správnu obuv. Hlavným kritériom pre výber vhodnej topánky je totiž znalosť typu chodidla. Spoznajte s nami ten svoj.


Počuli ste už pojem egyptské chodidlo či grécka noha?

Každá noha má 26 kostí, viac než 100 väzov a 19 rôznych svalov. Nohy sa líšia v dĺžke, šírke, tvare, výške priehlavku a ďalších vlastnostiach. Mnoho problémov, s ktorými sa pri ošetrení chodidiel stretávame, vyplýva z nosenia nevhodnej obuvi vzhľadom na typ chodidla. Je preto správne vedieť, aký je ten váš, ktoré ťažkosti sa s ním najčastejšie viažu a ako sa im dá pomocou vhodnej obuvi zabrániť. Grécky typ totiž vyžaduje úplne inú topánku ako egyptský či kvadratický. Že o čo ide? Poďme si v tom upratať.

Existujú tri základné typy chodidiel:

Grécky typ nohy

Pre grécky typ chodidla, nazývaný tiež stredomorský typ, je špecifický dlhší druhý prst, výrazne dlhší druhý prst, príp. dlhšia skupina prstov 2-4. Za tento tvar chodila sú najčastejšie zodpovedné abnormality na predpriehlavkových kostiach, ktoré spájajú prsty so zadnou časťou chodidla. Dlhšia predpriehlavková kosť spôsobuje nerovnomerné rozloženie váhy. Tá potom tlačí na kratšiu, tenšiu kosť. Klientov s týmto typom chodidla často sužujú bolesti v spodnej časti oblúka chodidla.

Mužské nohy vo vzduchu s pozadím belasej oblohy
Najčastejším znakom gréckeho typu chodidla je dlhší druhý prst
Problémy, ktoré môže spôsobiť tento typ chodidla:

Problém nastáva, keď si majiteľ takéhoto chodidla kúpi nevhodnú topánku. Buď si totiž vyberá veľkosť podľa dĺžky palca, alebo druhého prstu. V prvom prípade to vedie k tomu, že druhý prst sa v topánke výrazne stlačí (drápovitie) a necht sa na tomto prste pomaly ničí.

Následkom tlaku dočasne alebo aj úplne atrofuje, t. j. postupne sa oddeľuje od nechtového lôžka, odpadáva, prípadne černie (pod nechtom sa tvorí modrina) a neskôr odpadáva. Pri druhej možnosti, keď je topánka, vyberaná len na dĺžku druhého prsta, priveľká, nastáva iný problém. Topánka je príliš dlhá a na nohe pri chôdzi správne nedrží. To spôsobí vytvorenie otlakov na pätnej časti chodidla.

Egyptský typ chodidla

Pre egyptský typ chodidla je špecifická väčšia dĺžka palca v porovnaní s ostatnými prstami. Ak je palec len o málo dlhší ako ostatné prsty, klient si väčšinou vyberie topánky správne. Ak je však palec výrazne dlhší ako ostatné prsty, potom opäť kupuje topánku menšiu, na dĺžku ostatných prstov, čím obyčajne dosiahne v lepšom prípade drápovitý necht na palci alebo vyhnutie posledného článku palca do hora, prípadne vbočenie palca (priklonenie palca k ostatným prstom). Ak si klienti s egyptským typom chodidla kúpia obuv podľa dĺžky palca, teda vo väčšej veľkosti, môžu ich topánky na päte odierať a spôsobovať nepekné otlaky.Žena má nohy vyložené na posteli a lakuje si na nich nechty
Pri tomto type chodidla sú prsty zoradené od najväčšieho palca po najmenší malíček

Vážne problémy, ktoré spôsobuje egyptská noha

Horším prípadom môže byť, keď sa palec v prvom metatarzálnom kĺbe neustálymi nárazmi chodidla na topánku znefunkční – teda zrastie, vytvorí sa tzv. tuhý palec. To znemožní správne odvíjanie chodidla od podložky a chôdza sa zmení na neladnú a ťarbavú.

Kvadratický (štvorcový) typ chodidla

Tento typ chodidla je veľmi náročný na výber topánky. Ide o typ chodidla so všetkými prstami približne rovnakej dĺžky. Problémom zvyčajne pri výbere topánok býva, že prednožie (t. j. oblasť prstov) je relatívne široká. Veľmi často sa stáva, že majiteľ kvadratického typu chodidla má veľmi útlu pätu a široké prednožie. Drvivá väčšina našich klientov s týmto typom nohy si nesprávne vyberá topánku podľa zadnej časti chodidla. Predpokladajú, že i napriek príliš úzkej ploche vpredu, je lepšie riadiť sa pätou, veď prsty si už nejako zvyknú. Tu vzniká séria problémov.

Ženské nohy, stojace na kameňoch, a ruka, ktorá jeden z nich dvíha zo zeme
Kvadratický typ chodidla sa okrem dĺžky prstov vyznačuje aj svojou šírkou
Problémy s kvadratickým typom chodidiel

V lepšom prípade sa vytvoria tzv. preložené prsty, prípadne sa vytvorí šípovitá noha, pre ktorú je charakteristický valgózny – vbočený palec a varózny – vybočený malíček.

V horšom prípade sa vytvorí silne valgózny palec, ktorý je nielen bolestivý, ale po istom čase aj poriadne prekáža. Na prvom metatarzálnom kĺbe sa vytvorí kostný výrastok, prípadne sa veľkým tlakom topánky poruší mikrocirkulácia krvi, čím sa v prednoží narušia nervové zakončenia a niektoré prsty tak môžu úplne odumrieť. Len malé percento klientov s kvadratickým chodidlom si kúpi topánku, ktorá má dostatok miesta v prednoží. Potom však zvykne trpieť päta, lebo topánka je v tomto mieste veľmi voľná. Následkom toho sa vytvára tzv. dvojitá päta (kostný výrastok v oblasti upnutia Achillovej šľachy k pätnej kosti). Tomuto klientovi je možné odporučiť zmenšenie topánky v oblasti päty nalepovacou vložkou, čím sa zabráni šmýkaniu päty v topánke.

Máte egyptský typ nohy, grécky tvar či kvadratický charakter chodidla? Takto to zistíte!

Vďaka popisu a obrázkom je pomerne jednoduché určiť typ svojho chodidla. Ak však chcete mať stopercentnú istotu, objednajte sa na vyšetrenie k nám, radi sa na to pozrieme. Pomôžeme vám aj s prípadnými problémami chodidiel či správnym výberom topánky.

Obrázok troch typov tvaru chodidla s grafickými značkami na odlíšenie
Zľava: grécky, egyptský a štvorcový typ chodidla

Roľnícka, opičia, roztiahnutá či rímska noha… S akým rozdelením sa ešte možno stretnúť?

Britskí výskumníci realizovali štúdiu na 5 000 dobrovoľníkoch. Tí podľa jedinečných čŕt určovali typ svojho chodidla. Následne vedci identifikovali až sedem základných typov chodidiel a s nimi spojené charakteristiky. Práve preto sa často môžete stretnúť aj so širším delením na tieto typy: roľnícky, rímsky, egyptský, kvadratický, grécky, roztiahnutý a opičí typ chodidla. Vo svojej podstate sa však líšia len veľmi drobnými znakmi, ktoré tvoria nepatrné odchýlky v rámci troch základných druhov.

Kreslený obrázok zobrazujúci typy chodidiel na modrom pozadí
Druhy delení sa líšia, niektoré vymedzujú až 8 typov, odchýlky sú však malé

Ako si vybrať správne topánky s ohľadom na typ nohy (chodidla)?

Všetci klienti, ktorým pomáhame špecifikovať ich typ chodidla, sa nás vždy opýtajú: „A to je zlé, že mám taký typ chodidla?“ NIE, TO NIE JE ZLÉ. Ide iba o to, aby ste spoznali špecifické znaky svojho chodidla a túto skutočnosť pri výbere topánok zohľadnili. Dnes je už na trhu veľké množstvo strihov, tvarov a druhov topánok. Vybrať si je teda jednoduchšie ako v minulosti, i keď nie vždy jednoduché, lebo nestačí zohľadniť iba estetickosť, ale treba prihliadať aj na ostatné aspekty.

Dve rozličné topánky na opätku so zvieracím vzorom
Pri výbere topánok by nemal rozhodovať vzhľad

Naša rada pre výber topánky klientov znie: ešte predtým, ako pôjdete do obchodu vyberať topánky, sadnite si na stoličku a na papier si položte obe chodidlá. Následne si obkreslite tvar jedného aj druhého chodidla, označte ľavú a pravú a vystrihnite si tieto odtlačky. V obchode si vyberte topánku a vyskúšajte, či vám sedí na nohe. Potom vystrihnuté odtlačky vložte do týchto topánok. Papierový odtlačok poriadne popritláčajte po celom vnútornom priestore topánok a vyberte. Sledujte, ako a kde je papierový odtlačok ohnutý. Tak sa budú v topánke deformovať i vaše prsty či päty. Preto vám odporúčame dobre si premyslieť, či si takéto topánky kúpite len na základe vzhľadu. Nosenie nevhodných topánok sa na vývine nohy odrazí. Keď raz budete riešiť vážne problémy s deformáciou či dysfunkciou chodidla, bude už neskoro.Ak stále neviete, ako správne určiť typ svojej nohy či vhodnej obuvi, nezúfajte. Prečítajte si viac o našej službe vyšetrenia nôh a objednajte sa ešte dnes.


Zdieľať