Urea v produktoch na ošetrovanie nôh


Urea – močovina – známa ako aktívna zložka mnohých produktov na ošetrovanie nôh. Ale vieme skutočne o akú látku ide?

Opísaná prvýkrát

Močovina bola po prvý krát popísaná v roku 1773 francúzskym chemikom Hilaire Rouelle, ktorý zistil, že táto látka je súčasťou moču. Od tej doby, nesie močovina svoje nie veľmi lákavé meno. Pre jej pomenovanie častejšie používame latinský, krajší názov “UREA”.

Od roku 1828 už bolo možné ureu vyrábať synteticky, postup výroby po prvý krát opísal a zrealizoval Friedrich Wöhler. V tej dobe to bol prevratný objav, pretože látka, ktorá bola známa iba zo živých organizmov, bola umelo vytvorená z neživej hmoty.

V súčasnej dobe sa močovina vyrába v bielej práškovej forme, ktorá predstavujem čistú, bezpečnú a hygienickú formu pre ďalšie použitie. Vyrába sa vo veľkom zo zemného plynu, vody a vzduchu. Okrem lekárskych aplikácií, napríklad v mastiach proti ekzému (neurodermatitíde) a v mastiach s antimykotickým účinkom na ošetrenie plesní nechtov, sa používa urea aj v produktoch na ošetrenie nôh a chodidiel a iných kozmetických prípravkov. Okrem toho sa používa priemyselne v mnohých ďalších oblastiach.

Močovina a naša pleť

Močovina je látka, ktorá vzniká ako vedľajší produkt metabolizmu mnohých organizmov. U ľudí je močovina produktom metabolizmu aminokyselín, a je vylučovaná denne v moči v množstve až okolo 30 g. Močovina obsiahnutá v koži sa vytvára v rámci rohovinovej vrstvy pokožky pri rozklade proteínov. Na povrchu pokožky – je močovina dôležitou zložkou pre udržanie dostatočnej vlhkosti pokožky (tzv. Natural Moisturizing Factors – NMF). Obsahuje voľné karboxylové kyseliny a aminokyseliny, sodík, draslík, vápnik, horčík, kyselinu mliečnu, citrát, amoniak a kyselinu močovú. Močovina zabraňuje, aby sa pokožka veľmi presušila a teda chráni pokožku pred nadmerným odporovaním vody, je nevyhnutnou súčasťou regulácie vody v pokožke.

Zistilo sa, že pri suchej pokožke je zredukované množstvo obsahu močoviny až na 50%. V pokožke, ktorá je postihnutá ekzémom – neurodermatitídou môže byť v pokožke počas akútneho relapsu často iba 20 percent z normálneho množstva močoviny. Rovnako tak aj v akútnej fáze ochorenia -obsah močoviny v postihnutých miestach je často len jedna tretina z normálnej hodnoty.

Rovnako je tomu aj u ľudí so šupinatými lišajmi a u diabetikov, kedy sa obsah močoviny v pokožke znižuje. Aj keď je močovina zjavne kompatibilná, veľmi dobre znášaná a tolerovaná, môže pri nanesení na jej povrch spôsobiť ekzémy alebo podráždenie pokožky. Okrem toho pokožka malých detí veľmi citlivo reaguje na močovinu. Z tohto dôvodu, dermatológovia odporúčajú používať krémy obsahujúce močovinu u detí až do školského veku.

Nízka stabilita urey

Jediným problémom použitia močoviny v kozmetických produktoch pre starostlivosť o pleť, je jeho nízka stabilita. Pri jej rozklade, totiž vzniká nebezpečný amoniak, čo nie je hneď rozpozorovateľné, avšak v pokožke sa postupne mení, zvyšuje hodnota pH až ku kritickej hranici (obr. 1). Kozmetické produkty, ktoré vytvárajú na pokožke hodnotu pH 7, oslabujú jej kyslý ochranný plášť. Lebo na povrchu pokožky, aby bolo možné regulovať mikrobiologickú stabilitu, potrebujeme mať kyslé pH. Teda hodnota pH 7 je zásaditá hodnota a teda sa tento “kyslý ochranný plášť ” pokožky ničí.


pH pokožkyZvyšovanie pH pokožky v čase pri používaní krémov s obsahom nestabilizovanej močoviny


Použitím vhodných stabilizátorov močoviny, je rozkladu močoviny zabránené. Je veľmi dôležité dbať na správne skladovanie kozmetických produktov obsahujúcich ureu. Totiž pri ich nesprávnom skladovaní – ak sa nechá výrobok obsahujúci ureu otvorený – dochádza ku kryštalizácií močoviny. Tomuto procesu hovoríme PIESKOVÝ EFEKT. Vykryštalizovaná urea následne môže spôsobiť podráždenie pokožky. Produkty obsahujúce ureu by preto mali byť uskladňované v nádobách a tubách takých, ktorý má po vytlačení požadovaného množstva prípravku čo možno najmenej voľného priestoru. Teda hliníkové tuby sú na uskladnenie krémov s obsahom urey vhodnejšie ako plastové rúrky, lebo hliník nenaberie naspäť do tuby vzduch a vyhneme sa tak pieskovému efektu urey. Tégliky sú rovnako skôr nevhodné, pretože po otvorení téglika a po vyňatí krému z neho vytvorí priestor na stále väčšie množstvo vzduchu, ktorý podporuje pieskový efekt urey.

Urea sa tiež používa ako prísada v niektorých mastiach na hojenie rán. Skladovanie takýchto produktov by malo byť teda rovnaké ako pri hore spomenutých kozmetických produktoch.

Široké spektrum použitia

Močovina v produktoch určených na ošetrovanie nôh slávi veľkú popularitu práve pre jej vynikajúce hydratačné vlastnosti. Suchá pokožka nohy a chodidla sa napína, svrbí, je popraskaná a šúpe sa, čo mnohým ľuďom robí veľké problémy. Ak je táto koža nie je primerane ošetrovaná, môžu na jej povrchu vzniknúť zhrubnutia až mozole. Najmä v pätnej oblasti sa môžu v dôsledku presušenia tvoriť fisury a ragády, ktoré často praskajú až do zamše a krvácajú. Močovina v kozmetických prípravkoch na ošetrenie nôh v rohovinovej vrstve pokožky zvýši schopnosť pokožky viazať, teda udržiavať vodu čím sa dosiahne jej posilnenie. Pri pravidelnej aplikácií pokožka získa pružnosť naspäť. Účinok kozmetického prípravku je však priamo závislý na koncentrácií urey. Výrobky s 10% percentami podielu močoviny dosiahol výrazne vyšší hydratačný efekt ako tie s nižším koncentráciami. To viedlo k tomu, že jasná produkty na ošetrenie nôh a chodidiel majú vyššie koncentrácie močoviny. Problematické je použitie produktov s obsahom urey na potivú pokožku alebo na päty, ktoré sú popraskané do krvi. V týchto prípadoch môže takýto produkt spôsobiť pocit pálenia na koži, ktorá je veľmi nepríjemné pre pacienta. Preto by na pokožku s týmito problémami mali byť najskôr aplikované prípravky tzv. non – urea a až po vyliečení zmeniť prípravok za “ureový”.

Močovina okrem hydratačného účinku má aj keratolytický a antimikrobiálny účinok. Opäť účinok močoviny je priamo závislý na jej koncentrácií. Keratolytický účinok močoviny ovplyvňuje hrúbku stratum corneum – rohovinovej vrstvy, tj. močovina v koncentráciách nad 10% deštruuje keratín, čím spôsobí ztenšovanie rohovinovej vrstvy pokožky. V nižších koncentráciách (5 – 10%) močovina spôsobuje odlúčenie šupín z povrchovej časti rohovinovej vrstvy pokožky rýchlejšie ako je tomu pri prirodzenom procese, čím sa pokožka viditeľne vyhladí. Vyššie koncentrácie močoviny (15 – 20%) sa používajú pre účinnú liečbu porúch keratinizácie rohovinovej vrstvy pokožky. Pre liečbu-bradavíc sa pridáva do produktov 40 – 50 % močoviny. Rovnako sa využíva účinok močoviny v týchto koncentráciách pri liečení chorých nechtov, napr. pri onychomykózach.

Pre ľudí s tenkou alebo citlivou kožou je použitie prípravkov s obsahom urey problematické. Preto sa nedoporučuje dlhodobé užívanie prípravkov s obsahom močoviny pre diabetikov a pre ľudí s tzv. pergamenovou pokožkou (napr.ľudia, ktorí sú liečení kortizónovými alebo marcumar preparátmi). Niekoľko štúdií tiež ukázalo, že močovina má aj protisvrbivé účinky. Táto jej vlastnosť bola preukázaná v koncentráciách do 10%.

Najmä v liečivách je ďalšia možnosť použitia močoviny: môže urýchliť prienik (penetrácia) iných dôležitých liečivých látok do pokožky. Napr. sa močovina pridáva do kortiónových mastí, ktoré aj pri nižších koncentráciách kortizónu vďaka močovine dosiahnu rovnaký účinok ako iné masťové preparáty s kortizónom bez obsiahnutej urey. Tento účinok močoviny však nie je ohraničený len na farmakologické produkty. Rovnako aj pri produktoch starostlivosti o pleť zabezpečuje urea lepšiu penetráciu účinných látok do pokožky. Preto je dobrá tolerancia všetkých produktov s obsahom močoviny veľmi dôležité.

Močovina má aj antimikrobiálne a konzervačné účinky. Opäť je toto pôsobenie závislé na koncentrácií urey. Tak napríklad protiplesňové účinky má urea od 24%. Vzhľadom na antimikrobiálny účinok, sa používa močovina aj pri výrobe produktov na ošetrenie nôh ako konzervačná látka.


Koncentrácia urey


Správne použitie je najdôležitejšie

Dobrá kompatibilita močoviny, jej zvlhčujúce a keratolytické vlastnosti zabezpečujú uree stabilné miesto v pedikérskej oblasti. Pri voľbe správneho produktu so správnou koncentráciou je nutné zvážiť a prihliadnuť na jednotlivé dispozície klientov (ako je cukrovka, pergamenová kože, hyperkeratóza a pod.). Rovnako tak je veľmi dôležité zvážiť dĺžku používania vybraného produktu a prípadnú kombináciu s inými produktami. Ak sa vezmú do úvahy všetky tieto aspekty, močovina môže byť a aj bude materiál, s ktorým dosiahnete zdravé nohy a ich dobrú kondíciu.

Tuky – tiež dôležité pre pružnú pleť

Suchá koža má okrem deficitu vlhkosti vždy tiež nedostatok kožných tukov. Tieto lipidy sú nevyhnutné pre uzavretie rohovitej vrstvy. Potom ako sú bunky stmelené je možné dosiahnuť správnu komunikáciu medzi bunkami.

Výrobky starostlivosti o pokožku by teda mali obsahovať nielen močovinu ako zvlhčovač ale aj mastné zložky, tj. lipidy. Hoci výrobky s veľmi malým alebo žiadnym podielom lipidov sa veľmi rýchlo vstrebávajú, ale pre dosiahnutie trvalého zlepšenia stavu pokožky sú často menej vhodné.

Spracovala a preložila: Ing. Milada Nádašiová – školiteľ Centra pedikúry, s.r.o.
Zdroj: PODOLOGIE 6/14, autor: Dipl. – Chem. Dr. Olaf Thies, Meinerzhagen

 

Otázka: Doposiaľ som používala prípravok s 20% obsahom urey. Veľmi mi vyhovoval, ale zrazu sa mi po jeho použití začala pokožka praskať a pukať a je akoby veľmi napnutá. Dobrý pocit, ktorý som mala doteraz z použitia tohto prípravku sa stratil. Prečo sa to takto zmenilo a aký produkt by som mala začať používať, aby sa dobrý pocit opäť vrátil a ja som mala znovu hladké chodidlá.

Odpoveď: Dôvodom tejto zmeny dobrého pocitu za problémy s praskaním pokožky je koncentrácia močoviny. Pokiaľ ste mali na pokožke nôh zrohovatenú pokožku, účinok urey a jeho koncentrácia 20% túto vrchnú prebytočnú a neestetickú časť pokožky rozložila a odbúrala. Teraz máte nohy bez nánosu zrohovatenej pokožky a preto by ste mali zmeniť prípravok na nohy za taký, kde je koncentácia urey maximálne do 5% a s obsahom tukov, čiže premasťujúcich látok. Obsahom urey do 5% zabezpečíte správnu hydratáciu pokožky a tukové, čiže mastné látky zabezpečia jej vláčnosť. Dobrý pocit na chodidlách sa opäť obnoví už po pár dňoch.


Zdieľať