Ošetrovanie nôh


Domáce ošetrovanie nôh je predovšetkým domáca činnosť, ktorej úlohou je zachovanie si čo možno najdlhší čas dobrý pocit z pedikúry. Poďme si najskôr povedať, čo to je pedikúra.

Pedikúra je názov pre starostlivosť o nohy ako celok. Ide teda o starostlivosť chodidlá a pridáva sa k tejto starostlivosti aj ostatok voľnej končatiny. Najčastejšie sa samozrejme ošetruje chodidlo až po predkolenie. Podľa živnostenského zákona a tzv. kvalifikačného štandardu ide o remeselnú službu, ktorá zahŕňa špeciálne kúpele, zmäkčovanie pokožky, nanášanie masiek, masáže nôh ( v zmysle masáže chodidiel a predkolenia), upravovanie, lakovanie, strihanie a zbrusovanie nechtov na nohách. Rovnako sú povolené aj špeciálne úkony ako uvoľňovanie zarastených nechtov, obrusovanie a odstraňovanie zhrubnutej pokožky na pätách, pod prstami a v okolí nechtov. Pedikúra zahŕňa aj depiláciu nôh, či prevádzanie rôznych zábalov. Pri pedikúre ide predovšetkým o zdravie nôh i keď estetický vzhľad nie je možné zanedbať pri pedikúre rovnako. Včasnou pedikúrou je možné predísť rôznym ďalším komplikáciám na nohách, napr. skorému rozvinutiu rôznych diabetických rán, zahnisaniu zarastených nechtov či prasknutiu zhrubnutej pokožky na chodidlách do “krvi” alebo vytvoreniu veľmi nepríjemného kurieho oka, či rozšíreniu bradavíc alebo plesní po celých chodidlách. Pedikúra už dávno nie je len doménou žien. Pedikérske salóny stále viac a viac navštevujú muži, i keď môžem zodpovedne povedať, že mužov do pedikúry vedie predovšetkým nejaký problém, napr. zarastený necht, prasklina na chodidle, či zhrubnutie pokožky alebo nemožnosť zohnúť sa k chodidlám a ostrihať si nechty. Potom, keď sa ich primárny problém, ktorý muža na pedikúru privedie, vyrieši, obyčajne zostávajú vernými zákazníkmi. Strach z toho, že by sa problém vrátil ich následne privádza do pedikúry absolútne pravidelne.

Pravidelná pedikúra by však mala byť už súčasťou bežného ošetrovania nášho tela. Nastaviť správny interval návštev je veľmi dôležitou súčasťou tohto rituálu starostlivosti o naše telo. Interval návštev nastavujeme nie len podľa rýchlosti rastu nechtov a pokožky, ale predovšetkým podľa subjektívnej potreby konkrétneho človeka. Teda toto je výsostne individuálna záležitosť. Niekto má problém si ostrihať nechty a iný zase problémy so stvrdnutými pätami, iný zase s kurími okami alebo zarastenými nechtami. A niekto príde na pedikúru aby si odpočinul alebo pripravil nôžky na bál, zábavu, či párty, alebo len prosto chce mať perfektne upravené nohy. Jednotlivé intervaly návštev v pedikúre teda volíme podľa aktuálnej potreby konkrétneho klienta, teda ušijeme na mieru. Niekto potrebuje prísť raz za 3 týždne, iný zase raz za mesiac a iný raz za tri mesiace. Niektorým klientom však nastavujeme aj termíny raz za tri dni ba dokonca aj ob deň (napr. ošetrovanie zarastených nechtov, prvá fáza ošetrovania diabetikov alebo osádzanie špon).

V zásade, ak ide o bežné ošetrenie, interval je mesačný, tj. návštevu plánujeme raz za štyri týždne.

Z čoho pozostáva ošetrenie

Technológia ošetrenia sa líši podľa typu pedikúry, na ktorú sa klient objedná. Možnosti sú tri. Mokrá – skalpelová pedikúra, suchá – prístrojová pedikúra a kombinovaná pedikúra, tj. kombinácia mokrej a suchej pedikúry.

Mokrá pedikúra sa prevádza na mokrých odmočených nohách za pomoci skalpela, kliešťov, pilníkov a podobne.

Suchá pedikúra sa prevádza na suchých nohách, ktoré sú dokonale vydezinfikované alebo na nohách, ktoré absolvovali očistný kúpeľ (nie na namočenie, ale len na umytie nôh), za pomoci prístroja na pedikúru ( môže byť buď s odsávaním alebo s vyfukovaním vodnej hmly) a rotačných frézok.

Kombinovaná pedikúra predstavuje ošetrenie chodidiel za pomoci odmáčacieho kúpeľa, kedy sa pokožka zmäkčí, skalpelom sa odstráni zhrubnutá koža a nechty sa strihajú buď za pomoci prístroja, alebo za pomoci kliešťov a následného dobrúsenia pokožky prístrojom.

Pedikúra vo všeobecnosti zahŕňa strihanie a pilníkovanie nechtov, ošetrenie nechtových kožtičiek a odstránenie zhrubnutých častí kožtičiek, ošetrenie pokožky chodidla a jej následné hladenie. Kúpeľ, či nanášanie masky alebo zábalov (napr. parafínových) alebo prevádzanie peelingu, či iné ošetrovanie je individuálne a je na klientovi, čo si vyberie.

Na čo si dať v pedikúre pozor

Pedikérka, nech už prevádza akýkoľvek typ pedikúry, by mala dbať na zvýšenú hygienu pracoviska, jednotlivých pracovných úkonov i osobnú hygienu. V rámci služieb salónu sa na pedikúre vyskytuje najvyššie riziko prenášania rôznych typov choroboplodných zárodkov. Preto, je potrebné, aby keď klient vošiel do pedikérskej kabíny, aby mal pocit čistoty.

Pri prevádzaní jednotlivých úkonov by pedikér, či pedikérka mala mať na sebe vždy rukavice, rúšku a samozrejme pracovné oblečenie a ak je treba aj ochranné okuliare.

Predpokladom dokonalej pedikúry je správne vidieť, preto je nutné, aby priestor pedikúry bol vynikajúco osvetlený. Ak vojdete do pedikérskej kabíny a máte pocit, že je v nej prítmie, ani nesadajte do kresla, pedikérka musí dokonale vidieť na vaše nohy.

Používanie jednorazových uterákov alebo minimálne uterákov, ktoré sa menia, perú a sušia po každom klientovi by už mala byť absolútna samozrejmosť. Rovnako ako používanie vysterilizovaných nástrojov. Je dôležité, aby bola pre každého klienta nachystaná vždy čistá, vydezinfikovaná a vysterilizovaná sada pracovných nástrojov. Nástroje nemusia byť sterilné – nejdeme predsa operovať, napriek tomu však musia byť vysterilizované a až potom sa smú používať.

Rovnako použitie jednorazových vaničiek, či použitie igelitových vreciek na vaničku, v ktorej sa kúpu nohy zvyšuje hygienický štandard. Jednoznačne vanička musí byť po každom klientovi dokonale vydezinfikovaná. Používanie masážnych vaničiek s perličkou je v profesionálnom svete absolútne tabu. Tieto typy vaničiek sú určené výsostne do domácností. V tryskách sa totiž usádzajú baktérie a patogény, ktoré sa z týchto miest len veľmi ťažko dostávajú preč. Radšej si nechajte na koniec pedikúry dobre nôžky premasírovať rukami šikovnej pedikérky. Osoh pre vaše telo bude väčší a hlavne čistejší.

Domáca starostlivosť

Aby sme si dobrý pocit po pedikúre ( pocit krásnych a hladkých nôh) zachovali čo možno najdlhšie, je potrebné sa o nôžky starať aj doma. Pedikérka vám poradí, ktorý z profesionálnych výrobkov si môžete aplikovať na pokožku a akým spôsobom to robiť, tak aby ste dosiahli maximálny efekt. Pre každú pokožku je dobré niečo iné, preto odporúčanie typu: kúpte si niečo na nohy v drogérií alebo dajte si tam indulonu, či vazelínu nie je úplne na mieste. Aj keď nechcem poprieť účinky indulony, či vazelíny. Vazelínu dokonca odporúčame, avšak len pre špeciálne prípady, kedy je klient na iné kozmetické prípravky alergický. Vazelína však potom musí byť zarábaná priamo v laboratóriu v lekárni, aby neobsahovala žiadne alergizujúce prímesy. Každá pedikérka, pedikér by vo svojej kabíne mala ponúkať na predaj profesionálne výrobky na domáce ošetrenie špeciálne pokožky nôh.

Domáca starostlivosť by mala zahŕňať minimálne krémovanie pokožky chodidiel a nôh. To je to najmenšie, čo môžeme urobiť pre svoje nohy.

Správne by to však malo byť tak, že minimálne raz za týždeň by sme si mali počas kúpeľa alebo počas sprchy urobiť peeling nôh a chodidiel. Prevedenie peelingu vôbec nie je dlhá procedúra. Pokožke stačí byť namočená cca 2-3 minúty (takže sprcha úplne postačí). Na nohy a chodidlá nanesieme peeling a jemnými krúživými pohybmi roznesieme peeling po povrchu pokožky a potom len mierne pritlačíme a krúžime rukami. Následne osprchujeme pokožku vodou, čím odstránime zvyšky peelingu a sním aj nechcené čiastočky pokožky. Nohy osušíme a následne natrieme vhodným krémom, penou alebo gélom presne podľa potrieb vašej pokožky. Ak máte veľkú tvorbu zhrubnutej kože, potom ešte než si aplikujete peeling doporučujem ešte na sucho, pred tým ako vojdete do vane, či sprchovacieho kúta sa chodidlá za pomoci pilníka na nohy pokožku prepilníkujte. Ak pilníkovanie urobíte na sucho, môžeme tak ľahšie riadiť hrúbku odstránenej pokožky čím zabezpečíte, aby ste neodstránili veľkú vrstvu pokožky, ale len zahladíte prípadné “zádrapky” a neprebrúsite si kožu až “do ružova”.

Ak však máte naozaj veľmi veľkú zhrubnutú pokožku môžete pilníkovať aj odmočenú pokožku, nie je tu potrebné tak veľmi pozorovať koľko pokožky si odbrúsim. Pozor však na prílišné brúsenie, môže viesť k tomu, že nebudete môcť chodiť. Zhrubnutá pokožka totiž tvorí ochrannú vrstvu, ktorá chráni chodidlo pred dráždením od ponožiek, topánok, či zeme, po ktorej chodíme. Pamätajte, že najlepšia je vždy zlatá stredná cesta. A to platí aj pre ošetrovanie nôh a chodidiel.

Noha, ktorá sa má tendenciu veľmi potiť, si vyžaduje každodennú pozornosť. Tu nestačí len raz za týždeň. Nohy si vždy po vyzutí minimálne dokonale opláchnite pod tečúcou vodou. Ak máte sklon k záparkám alebo je vám nohy veľmi cítiť, nepoužívajte na oplachovanie mydlá. Mydlá totiž ničia našu prirodzenú mikroflóru, ktorú máme na pokožke a porušujú pH pokožky. Preto na oplachovanie, či kúpele nôh používajte vždy prípravky určené na starostlivosť o nohy. Soľ do kúpeľa je určená na odmáčanie pokožky. Krémové kúpele však možno použiť ako “mydlo” na nohy a zbaviť sa nepríjemného pachu nôh. Oba typy prípravkov by mali zlepšovať pH pokožky, čím sa zníži počet patógenov na povrchu pokožky a zároveň sa vytvoria priaznivé podmienky pre prirodzenú mikroflóru povrchu pokožky chodidla. Umývame vždy nie len chodidlo zo spodu, ale nezabúdajte ani na priestor medzi prstami a pod prstami. Následne chodidlo dokonale osušte ( uterák by ste mali mať na nohy samostatný), opäť nezabúdajte na medziprstie a priestor pod prstami. Následne by ste mali pokožku vydezinfikovať prípravkom, ktorý chráni pokožku nôh pred napadnutím plesňami a natrieť krémom, ktorý je vhodný práve pre potivú nohu.

Pokožka nôh, ktorá má tendenciu sa praskať, si vyžaduje pozornosť rovnako každý deň. Je potrebné, aby sa brúsenie pokožky, či už na sucho alebo na mokro, bolo aspoň 2 krát do týždňa. Peeling stačí raz za týždeň. Natieranie chodidla je však základom. Používame vždy prípravky, ktoré sú veľmi mastné, prípadne dopĺňame o prípravky, ktoré obsahujú zmäkčovacie prímesy, zabraňujúce rohovateniu, tj. hrubnutiu pokožky. Alfa omega je však nohy neustále premasťovať a starať sa o pokožku nôh dennodenne.

Autor článku: Ing. Milada Nádašiová – školiteľ Centra pedikúry


Zdieľať

Cookies

Pre správnu funkčnosť stránky, používame iba nevyhnutné cookies súbory.

Taktiež používame dodatočné súbory cookies ( zlepšujú napr. funkčnosť stránky, YouTube videí, zdielanie postov...), akceptovaním súhlasíte s ich používaním.