Mykózy alebo plesne na nohách


Leto sa už skončilo a my sa opäť obúvame do uzavretých nepriedušných a často úzkych a nepohodlných topánok. Leto je pre naše nohy a chodidlá pohodové obdobie, kedy nosíme zväčša otvorené a vzdušné topánky. Noha má dostatok možností na vetranie a rozťahovanie.

Leto je krásne, lebo máme viac času na priateľov, rodinu a obyčajne krásne letné dni trávime pri vode. V lepšom prípade pri prírodných jazerách alebo aj pri mori, alebo na umelých vodných plochách či kúpaliskách. Toho roku bolo leto trošku studenšie ako po iné roky a preto veľa z nás trávilo voľné chvíle pri vode práve v umelo vytvorených kúpaliskách a bazénoch.

Tu je veľký pohyb ľudí. A kde sú ľudia, sú aj choroby. Často sa stáva, že ľudia sú nezodpovední a napriek tomu, že trpia na nejaké prenosné ochorenie, i tak idú do spoločných kúpeľov s ostatnými ľuďmi. A tak sa často stáva, že práve po návšteve kúpaliska, či sauny alebo iného wellness programu sa nám práve na nohách objavia rôzne prejavy, ktoré sme do teraz na nohách nemali.

Najčastejšie na nám na nohách prejavia prvé známky zmien v podobe šúpavej pokožky na nohách, najmä v medzi prstných priestoroch, najčastejšie medzi malíčkom a štvrtým prstom alebo štvrtým a tretím prstom. Odtiaľ sa choroba šíri ďalej na ostatné medziprstia a neskôr na celé chodidlo a na koniec i na nechty.

V medzipstí sa pokožka prasne a vytvorí sa belavý lem. Toto zväčša nezávažné ochorenie pokožky nazývame záparka. V skutočnosti však ide o pleseň, teda mykotický prejav, ktorý tiež voláme atletická noha. Prejavuje sa nie len viditeľne, ale často aj cítime nepríjemné svrbenie, pálenie a štípanie v miestach, kde je pokožka napadnutá. Postihnutie plôch medzi prstami patrí k najľahším formám plesňových ochorení. Stačí si tieto miesta natrieť pár dní špeciálnym krémom alebo naniesť špeciálny roztok na mykózy a máme pokoj. Často sa však stáva, že zabúdame na to, že choroboplodné zárodky zostanú v topánkach, či ponožkách a aj pri poctivom natieraní sa nám ochorenie neustále vracia.

Je teda dôležité nie len si natierať nohy prípravkami s protipliesňovými účinkami, ale vydezinfikovať si aj topánky a ponožky, ktoré sme mali na nohách. Dezinfikujeme prípravkami, ktoré majú tzv. antimykotické účinky, tie sú schopné zničiť choroboplodné zárodky spôsobujúce plesne – mykózy. Natieranie pokožky sa potom stane účinné a nebude dochádzať k opätovnej infekcii. My sa konečne nadobro zbavíme nepríjemných pocitov na chodidlách.

Pri prejavoch, ktoré sú viditeľné už na celom chodidle – šúpajúca sa pokožka vo veľkých plátoch (nech ju zahlaďujete koľko chcete, stále sa “fúra”) alebo puchieriky napustené tekutinou, ktoré po prasnutí veľmi svrbia alebo farebné zmeny na nechtoch sú už obyčajne prejavy plesňového ochorenia, ktoré patrí už medzi závažné mykotické ochorenia. Vyliečenie týchto prejavov si už vyžaduje asistenciu lekára a je nutné navštíviť ambulanciu dermatológa, ktorý určí aké liečivo sa použije na zničenie tohto prejavu. Lekár – dermatológ by mal pri prvej návšteve urobiť z postihnutého miesta ster, kedy odoberie vzorku pokožky alebo nechtu do skúmavky, a pošle ju do špecializovaného laboratória, kde sa určí presne druh choroboplodného zárodku, ktorý prejavy spôsobuje. Až následne predpíše potrebné maste, roztoky alebo lieky v podobe piluliek, ktoré majú vyššiu koncentráciu liečivej látky.

Pri liečení mykózy – plesne na nohách, či nechtoch je veľmi dôležité dbať na dezinfekciu topánok , ponožiek a všetkých ostatných plôch, s ktorými prišla noha do kontaktu. Všade tam sa totiž môže nachádzať pôvodca ochorenia a teda noha sa môže opäť infikovať. Potom sa všetky maste, roztoky, či lieky zdajú byť neúčinné. Preto je dezinfekcia týchto plôch veľmi dôležitá.

Prvoradá je prevencia

Ako sa chrániť pred plesňovým ochorením ešte skôr ako náš organizmus napadne? Vždy je veľmi dôležité vedieť, že viac menej pred každou chorobou sa môžeme chrániť, keď budeme dodržiavať základné pravidlá. V prvom rade, ak trpíte akýmkoľvek prenosným ochorením, nechoďte do spoločných spŕch, či sauny alebo bazéna.

Ak sa chránime, tak to robme účinne. Vždy po návšteve spoločných mokrých plôch (kúpalisko, bazén, sauna, wellness a podobne) si pred tým, než dáte na svoje nohy ponožky, nohy poriadne vyutierajte medzi prstami, pod prstami i celé chodidlo. Nohu si následne vydezinfikujte prípravkom s antimykotickými účinkami, nechajte vyschnúť a až potom si dajte svoje ponožky a topánky. Zamedzíte tým nie len usadeniu choroboplodného zárodku v pokožke, ale vyhnete sa aj jeho umiestneniu vo vašich ponožkách, či topánkach.

Po preliečení ochorenia

Ak sa vám podaril vyhrať boj nad mykózou, nech už išlo o ľahkú alebo ťažkú formu plesňového ochorenia, za každých okolností je veľmi dôležité, aby ste ešte dlho po odznení choroby nohy i topánky s ponožkami neustále dezinfikovali. Na nohách je potrebné dlhodobo zachovávať správne pH pokožky, ktoré zabezpečí, že pokožku, či nechty opäť nenapadne pleseň. Preto môžete pravidelne každý večer nohy oplachovať jemným octovým roztokom, ktorý bude upravovať toto pH pokožky na kyslé.


Zdieľať