Máj je mesiacom uvedomenia si rizika rakoviny kože


Keď si na jar i v lete budete natierať opaľovací krém na tvár, ramená a paže, nezabudnite na Vaše nohy. Nie len že budete mať ochranu proti slnečnému žiareniu, tak aby ste na nohách nemali vyopaľované pásiky od šľapiek a flip – flopov, ale môže Vám to aj zachrániť život.

Rakovina kože nôh, členkov a chodidiel sú najviac prehliadanými miestami výskytu rakoviny. Mnoho ľudí si nemyslí, že natieranie nôh opaľovacími krémami s vyšším ochranným faktorom, je dôležité. Ale pokožka na nohách a chodidlách je veľmi citlivá na tvorbu melanómov a iných foriem rakoviny.

Americké združenie chirurgov nohy a členku (The American College of Foot and Ankle Surgeons  ACFAS) varuje, že rakovina kože nohy je prevládajúcou a môže byť dokonca fatálna, ak nie je zachytená a diagnostikovaná včas.

Viac ako 90% rakoviny kože sa objaví na koži vystavenej slnku. Obvykle na tvári, krku, ušiach, predlaktiach a rukách. Avšak alarmujúce čísla dosahujú aj prejavy rakoviny kože lokalizované na nohách, členkoch a chodidlách.

Tri najbežnejšie plochy pre melanóm nohy sú ploska, medzi prstami, a v okolí alebo pod nechtom.

Zatiaľ čo všetky typy rakoviny kože, vrátane spinocelulárneho karcinómu  (spinalióm) a karcinóm  bazálnych buniek (bazaliómu), možno nájsť len zriedka, najčastejšia je najvážnejšia forma rakoviny je melanóm.

Príznaky môžu byť ako veľmi dobre zamaskované, môžu vyzerať ako normálne materské znamienko alebo len peha niekde na nohe. Preto ostávajú často bez povšimnutia a ďalších vyšetrení.

Združenie ACFAS preto ponúka tieto tipy, aby mohli byť Vaše nohy v bezpečí aj v priebehu jari a leta:

Používajte opaľovací krém od hlavy až k päte – doslova – používajte ochranné krémy vždy, keď ste pri bazéne alebo na pláži – ochránite tak svoju pokožku pred škodlivými lúčmi slnka ako celok.

Kontrolujte svoje nohy a prsty pravidelne. Či sa na nich niečo nezmenilo a či sa na nohách a chodidlách nevytvorili nové útvary ako materské znamienka alebo pehy. Kontrolujte pozorne dokonca miesta medzi prstami, pod nechtami a aj okolie nechtov na nohách. Zhubný melanóm postihuje najmä ženy napr. akrolegintiózny melanóm alebo subunguálny melanóm, muži však nie sú taktiež výnimkou.

Pozrite sa, či sa nezmenil alebo nemení tvar a sfarbenie materských znamienok a pieh. Ak si všimnete niečo podozrivé, okamžite si naplánujte vyšetrenie nôh a členkov u špecialistu – dermatológa.

Plánujte si pravidelné ošetrenia u podológa, tak aby ste mohli pravidlene sledovať podozrivé miesta výskytu.

Ak zistíte akékoľvek neobvyklé lézie na nohách, naplánujte si vyšetrenie nohy hneď v najbližšom čase ako to bude možné. Melanóm je najzhubnejšou formou rakoviny vôbec. Od prvých príznakov k diagnostike a následnému metastázovaniu je veľmi krátky čas.

Často vnímame slnečné žiarenie ako primárnu príčinu rakoviny kože. Môže to byť pravda, pre niektoré typy kožných rakovín, avšak kožné rakoviny na nohách a chodidlách často súvisia s vírusmi, pôsobením chemikálií, s chronickým zápalom alebo podráždením kože, či zdedenými vlastnosťami.
Z tohto dôvodu, naše znalosti pedikérov, podológov, praktický tréning a spolupráca s lekármi, sú veľmi dôležité, aby boli skoro odhalené ako benígne(nezhubné), tak aj malígne (zhubné) kožné nádory.

Čo je to ten nádor?

Nádor je zhluk buniek, ktoré sa nekontrolovane delia. V našom tele a vlastne celé naše telo je zložené z nespočetného množstva buniek. Tieto bunky sa delia. Proces delenia je veľmi dôležitý preto, aby naše telo vedelo regenerovať, liečiť a zaceľovať rany, obnovovať bunky- napr. bunky pokožky a podobne. Proces delenia buniek je však dokonale a precízne riadený. Každá bunka presne vie kedy, ako a koľko sa má deliť. Ak sa však nejaká bunka pôsobením rôznych faktorov začne deliť a toto delenie sa deje absolútne mimo kontroly hlavného riadenia organizmu, vtedy začíname hovoriť o nádoroch, teda zhlukoch buniek, ktoré sa delia bez potreby samotného tela. Nádory vznikajú najčastejšie na ľudskom tele práve v koži prípadne sa do nej dostávajú ako metastázy z prvotného nádoru, ktorý je niekde inde v tele. Nádor je teda výsledkom miestneho rastu tkaniva, ktorý sa vymkol z riadenia organizmu a prerastá do okolitého tkaniva. Tento neriadený proces nazývame NÁDOROVÁ AUTONÓMIA, nádorový rast je totiž autonómny a teda ide o samovoľné rozmnožovanie buniek a rast tkaniva.

Nádory delíme na pravé a nepravé.

Pričom nepravé nádory nevznikajú delením buniek, ale z iných príčin, napr. hromadením mazu v uzavretej žľaze alebo ako reakcia na poškodenie kože a iné. Je pre ne typické, že neprerastajú do okolitého tkaniva a neohrozujú život. Nepravými nádormi sú napr. ateróm, keloid, hyperplázia, cysta a iné.

Pravé nádory zase delíme na nezhubné – benígne nádory a zhubné – malígne nádory. Malígne nádory nazývame jednotne rakovina.

Najčastejšie formy napravých nádorov sú napr. fibróm, keratoakantóm, lipóm, leiomyóm, angióm, veruca senilis-starecké bradavice.

Medzi pravé zhubné nádory postihujúce predovšetkým kožu patria: spinaliom, pagetova choroba,  bazalióm, sarkóm a melanóm.

Melanóm je najzhubnejší nádor vôbec. Môže ho spôsobiť slnečné žiarenie, alebo mechanické dráždenie kože. Vzniká najčastejšie premenou junkčných névov (materských znamienok). Objaví sa kdekoľvek na koži a slizniciach ako tmavohnedé až hnedočierne hrbolčeky, ktoré sa rýchlo rozrastajú, neskôr krvácajú a rozpadajú sa. Rýchlo metastázujú krvnou aj lymfatickou cestou, prerastajú do dôležitých orgánov (napr. do mozgu), a spôsobujú rýchlu smrť.

Melanóm má tieto formy:

  1. Povrchovo sa šíriaci melanóm
  2. Nodulárny melanóm
  3. Lentigo maligna
  4. Akrálny lentiginózny melanóm
  5. Slizničný melanóm
  6. Uveálny

Typickými znakmi, kedy je znamienko podozrivé a je nutné ísť na vyšetrenie k odbornému lekárovi – dermatológovi sú zmeny tvaru znamienka, zmeny sfarbenia, resp. nepravidelné sfarbenie znamienka, náhly rast znamienka, svrbenie alebo bolesť znamienka, prípadne keď zo znamienka vyteká tekutina hnis či krv alebo ste si znamienko vyslovene zatrhli a poranili.  Je veľmi dôležité dať si vyšetriť aj znamienka v miestach, ktoré sú neustále odierané (napr. spodným prádlom alebo iným oblečením). Rovnako tak nezabúdajte na všetky znamienka na nohách a chodidlách, je veľmi dôležité, ak sa na týchto miestach vyskytujú, aby boli pod dohľadom a v prípade ich zmeny, aby boli dostatočne skoro odstránené.

Autor článku a preklad: Ing. Milada Nádašiová – školiteľ Centra pedikúry, s.r.o.

Zdroj článku: www.ankleandfootcare.com – May is Skin Canser Awarness Month; www.melanom.sk

Obrázky k článku – zdroje: Dr. Marazzi; Science Photo Library; Skin Check; DermNetNZ.org; Dermagine;  Jere Mammino, Do; Logical Images, Inc.


Zdieľať