V prvom rade si treba uvedomiť, že ide o chorobu. Preto sa správajte akoby ste mali chrípku. Nechodíme do spoločných spŕch, sáun a na kúpaliská až do času úplného preliečenia ochorenia.
Liečenie môže prebiehať v rôznych štádiách:
- samoliečenie za pomoci lekárenských výrobkov
- vyhľadanie pomoci pedikérky
- Vyhľadanie pomoci lekára
1. Samoliečenie za pomoci lekárenských výrobkov je možné uskutočniť na začiatku ochorenia – obyčajne začína toto ochorenie ako prasknutá a zaparená koža medzi prstami – medzi malíčkom a štvrtým prstom na nohe alebo aj medzi ďalšími prstami. V tomto štádiu treba zájsť do lekárne a kúpiť si napr. Canesten masť, Clotrimazolum masť, Fungicidin masť, Terbinafin masť, Lamisil masť alebo iný z odporúčaných voľnopredajných mastí. Tieto sa používajú tak, že sa malé množstvo masti natrie medzi každý prst – začíname vždy od zdravých k postihnutým medzi prstiam. ÁNO NATIERAME AJ ZDRAVÉ MIESTA! Toto opakujeme cca 10 – 15 dní ráno i večer. Ak prejavy úplne ustúpia skôr, natierame aj tak 10 – 15 dní. Funguje to podobne ako s antibiotikami, aj keď je nám lepšie dávku treba dobrať, aby sa infekcia „nerozhorela“ opätovne.
2. Ak zlyhá domáce ošetrovanie a koža na chodidlách sa praskne do krvi, prípadne sa mykóza rozšíri a pokožka celého chodidla sa nadmerne šúpe – je nutné navštíviť pedikéra, pedikérku, ktorá Vám s ochorením pomôže. V prvom rade zbrúsi odumreté časti pokožky, a odporučí niektorý zo špecializovaných krémov a mastí – prípadne, ak si to Váš stav vyžiada – odporučí Vám návštevu kožného lekára – dermatológa.
3. Ak všetko zlyhá – treba navštíviť dermatológa. Ten by po správnosti mal urobiť ster z postihnutého miesta. Ten sa posiela na rozbor – mikrobiologický rozbor do laboratória, kde sa mykóza potvrdí alebo vyvráti. Preto, že čo sa nám javí ako mykóza, nutne nemusí byť mykóza – môže to byť napr. ekzém, psoriáza alebo iné ochorenie, ktoré sa ľahko zamení za mykózu. Ak sa mykóza laboratórnymi skúškami potvrdí, lekár Vám predpíše špeciálne masti alebo lieky, ktoré treba užívať po dobu ako on určí. Ak Vám lieky nerobia dobre na žalúdok, žlčník, pečeň alebo inak ovplyvnia Váš komfort, treba zájsť k lekárovi a o tomto celkovom zhoršení ho informovať. Nevysadzujte lieky ani inak neporušujte liečbu bez vedomia Vášho ošetrujúceho lekára. Všetky zmeny treba s lekárom konzultovať. ( Neplatí pravidlo, že keď to nepomohlo ani susedovi, tak ani mne to nepomohlo, prípadne naopak). Ak zmeníte liečbu samovoľne, vedie to vždy len k zhoršeniu Vášho ochorenia a tzv. bludnému kruhu. Skúšate všetko a zároveň nič a čudujete sa, že to nepomáha.
MYKÓZA NEODÍDE SAMA! TREBA JU LIEČIŤ!
Počas liečenia a ešte aspoň rok po vyliečení by ste mali dodržiavať tieto hygienické doporučenia:
Dokonalá dekontaminácia topánok, ponožiek, kobercov, kúpeľne a posteľného prádla …… všetkého s čím prichádzajú Vaše nohy do dennodenného kontaktu. Ak mate topánky, ponožky, pančušky, ktoré mate už staré (v zmysle viac ako 5 rokov pri intenzívnom nosení) je nutne ich vyhodiť a to preto, lebo v starých topánkach sa usádzajú a sú dobre napechované v štruktúre kože topánky, koža a šupiny nechtov, tu majú mykózy možnosť sa uchytiť a „pekne“ si žiť. Vy si ich potom obujete a infekcia sa rozhorí nanovo, lebo patogén sa opäť uchytí pod Váš necht, lebo s nim došiel do styku. Tiež je veľmi dôležité preliečovať záparky v medziprstí – za pomoci krémov. Vždy keď sa objaví. Potom ak používate silonky alebo silonové ponožky – ich používanie sa pokúste obmedziť na čo možno najmenej často ako to ide – je to syntetika a pokožka v nej dobre nedýcha – takže tu sa vytvára vhodne prostredie pre sírenie mykóz (teplo, vlhko a nedostatok svetla). Ponožky i pančušky vždy po použití treba vysprejovat antimykotickým prípravkom Incidin M sprej, Kvart forte alebo iná dezinfekcia (scholl a ani iné dezodoranty nestačia, rovnako je neúčinný ajatin) s obsahom antimykotických prísad. Ponožky aj pančušky treba prať minimálne na 60°C za pomoci prášku alebo gélu alebo kapsúl na pranie. Všetky uteráky rovnako. Topánky vždy po použití vystriekať dezinfekciou (vid hore). Aj nove topánky vystriekať a po skúšaní v obchode nohu dezinfikovať. Topánky noste iba výhradne Vaše – topánky sa nepožičiavajú. Na návštevu si noste svoje topánky. Pred návštevou kúpaliska alebo sauny si nohy natrite ochranným antimykotickým krémom – ja mám v ponuke Mykored forte, ale stačí aj Canesten – pekne aj pod nechty ho natrite a po skončení takéhoto zariadenia opäť pred obutím dezinfikujeme nohy