Bradavice


Bradavice sú najčastejším vírusovým ochorením, s ktorými sa pedikérka pri ošetrovaní nôh stretáva.

Príčinou bradavíc sú vírusy, patriace do skupiny humánnych papilomavírusov – HPV.  Existuje 130 genotypov a rozdeľujú sa na kožné a sliznicové typy. Infekcie papilomavírusmi sa bežne vyskytujú v rôznych živočíšnych druhoch zahŕňajúce ľudí, zvieratá, napr. potkany, kravy, kone, psy, mačky. 

Všetky vírusy vrátane bradavíc sú veľmi ľahko prenosné, nie však z jedného živočíšneho druhu na iný. Bradavicami sú najviac postihnuté deti a mladší ľudia, ľudia so zníženou bunkovou imunitou a ľudia s imunosupresívnou liečbou (napr. po transplantácií obličiek). Poznáme niekoľko druhov bradavíc na chodidlách:

 – Ploché

+ Zobraziť autentické obrázky– Obyčajné – Mladé  -Plantárne (verrucae plantares) 


V ďalšej časti sa budeme venovať iba platnárnemu druhu bradavíc. Bradavica plantárna je uložená hlboko v zamši môže byť veľmi bolestivá. Ide o špecifickú formu bradavice obyčajnej. Veľmi často je problém rozoznať plantárnu bradavicu od kurieho oka. 

Plantárna bradavica na rozdiel od kurieho oka nemá jadro, kurie oko má pravidelný okraj, naproti tomu má plantárna bradavica okraj nepravidelný, kurie oko je nad povrchom plosky, plantárna bradavica je ako keby vpadnutá, v nej môžu byť tmavo červené bodky alebo prúžky (chybne pokladané za korene, ide však o kapiláry, v ktorých je zrazená krv). Plantárne bradavice sa môžu vyskytovať samostatne alebo ich je viac a splývajú do väčšieho ložiska. 

K prenosu infekcie dochádza dotykom s poranenou bradavicou, alebo šliapnutím na dlážku vo vlhkom prostredí, kde pred tým šliapol infikovaný človek. Bradavice najľahšie prenikajú do mokrej kože, preto najinfekčnejšími priestormi sú sauny a bazény. Ak už náš klient bradavicu má, je dôležité, aby dodržiaval zásady prevencie prenosu infekcie: používanie iba vlastného uteráku, v bazénoch a na kúpaliskách používanie vhodnej obuvi. Ak klient má bradavicu je vhodnejšie ho informovať o tom, že by radšej nemal navštevovať verejné kúpaliská, sauny a sprchy. Klient, ktorý nie je bradavicou infikovaný, by mal vždy po návšteve verejných kúpalísk, spŕch, či sáun použiť na svoje chodidlá špeciálny virusinaktivačný sprej, ktorý zabráni uhniezdeniu sa prípadného vírusu bradavice. 

Pre pedikérky platia záväzné hygienické predpisy, podľa ktorých nesmie mať na rukách bradavice, aby ich neprenášala na klientov. Pri práci by mala používať jednorazové rukavice, nástroje musí sterilizovať po každom i zdravom klientovi, aby v prípade poranenia nedošlo k prenosu infekcie. Bradavice v pedikúre neošetrujeme, bradavice lieči a odstraňuje iba lekár. 

Spôsoby liečby bradavíc u lekára: – lekár vykonáva excíziu (chirurgické odstránenie) skalpelom, – kryoterapiu – liečba zmrazovaním snehom kyseliny uhličitej alebo tekutým dusíkom – v poslednej dobe môžeme používať metódu Biokry – odstraňovanie bradavíc pomocou zmrazovacej pištole, ktorá pracuje rýchlo, bezbolestne, presne a pri podstatne nižšej teplote ako pri kryoterapii – z liekov aplikujeme náplasti obsahujúce formy salicylu, cytostatiká a keratolytyká Ak už ste raz bradavicu mali a podarilo sa Vám ju vyliečiť, je veľmi dôležité dbať na vysokú hygienu najmä na plavárňach, saunách a sprchách, aby sa Vám bradavica opäť neobjavila. Toto ochorenie veľmi často recidivuje (vracia sa naspäť). Extrémna forma bradavíc je napr. muž, ktorý má na tele 6 kg bradavíc.


Zdieľať